Animus ja Anima (sisemine Mees ja Naine)

Posted by on Nov 1, 2016 in Events | Comments Off on Animus ja Anima (sisemine Mees ja Naine)

Anima

Sõna Anima tuleb Ladina keelest ja omab selles mitmesugust tähendust “õhuvool, tuul, hingamine, vitaalne printsiip, elu”. 

Anima viitab alateadlikule naiselikkuse dimensioonile mehes, mis on meie igapäevaelus tihti unustatud või alla surutud. Selleks, et mees saaks sisemiselt kasvada ja areneda ning saavutada parem sisemine tasakaal, on mehel vaja oma sisemine naine ära tunda, võtta omaks ja ühendada see varjatud element harmooniliselt enda iseloomu. 

Mees, kes on ühenduses oma sisemise naise, Animaga, väljendab selliseid omadusi nagu “õrnus, hellus, kannatlikkus, tähelepanu ja kaastunne”.

Kui sisemine naiselikkus on mehes alla surutud, siis võib see väljenduda negatiivse Anima kaudu, mis käivitab mehes sellised isiksuseomadused nagu “edevus, tujukus, upsakus, kalduvus tunnetega manipuleerida.”

 

Animus

Sõna Animus tuleb Ladina keelest ja sellel on mitu erinevat tähendust “ratsionaalne hing, elu, vaimne jõud, intelligentsus“.

Animus viitab alateadlikule mehelikkuse dimensioonile naises, mis on ühiskonna-, vanemate- ja kultuurimõjude tõttu tihti pärsitud ja alla surutud. Teisest küljest on mõned ühiskonnad ja kultuurid (nt. Lääne kultuur) kehtestanud halastamatult mehelikud ideaalid ja nende järgimine on naistele pea ainus võimalus, et olla edukas, elus edasi jõuda ja silma paista.

Need välised tegurid võivad tuua kaasa Animuse negatiivse poole aktiveerumise, mis avaldub naise isikupäras läbi; tundetuse, kõigele vastu olemise, agressiivsuse, julmuse, ja hävitamiskire kaudu.

Kui integreerida positiivne Animus naise psüühikas, siis võib see tuua naises esile; sisemise jõu, enesekindluse, tasakaalukuse, mõistlikkuse ja ratsionaalsuse.

Kui sa saad hea ühenduse oma sisemise Anima või Animusega, siis ei tähenda sees seda, et sa muutud homoks või lesbiks. Ja kui sa oledki nende seksuaalsete orientatsioonide esindaja, siis ei tähenda see ka seda, et sa muutud heteroseksuaalseks. Nendel sisemistel püsivatel elementidel ei ole midagi pistmist seksuaalsusega, vaid nad aitavad meil luua sisemist tasakaalu passiivse (nais) ja agressiivse (mees) energia vahel meie sees.

Ühendudes oma sisemise Animaga, on meestel võimalik paremini mõista naiselikku energiat, mis avaldub passiivsuse, tundlikkuse ja emotsionaalsuse kaudu. 

 

Kui mees soovib saada paremat ühendust Animaga, siis on tal hea teha järgmisi asju:

Praktiseeri tähelepanelikult ja kaastundlikult teise inimese kuulamise kunsti.

Taas avasta või loo endas tundlik ja kirglik pool läbi romantiliste žestide.

Hoolitse kellegi eest või kasvata midagi, mis vajab sinu pidevat tähelepanu.

Harjuta tähelepanelikkust ja teiste vajadustega arvestamist.

Lase oma sisemisel Animal avalduda läbi loovuse; laulmine, tantsimine, muusika, kunst, luule,

Harjuta ja praktiseeri meditatsiooni, et saada parem ühendus isendaga ja mõista oma emotsioone.

Laienda oma hobide ja huvide ringi selliselt, et tuua rohkem naiselikku energiat oma ellu.

Harjuta enesevaatlust ja pööra rohkem tähelepanu oma vajadusele armastuse ja läheduse järele.

 

Ühendudes oma sisemise Animusega, on naistel võimalik paremini mõista mehelikku energiat, mis avaldub aktiivsuse, võimu, domineerimise ja loogilise mõtlemise kaudu. 

Kui naine soovib saada paremat ühendust Animusega, siis on tal hea teha järgmisi asju:

Harjuta enesekindlust.

Sea ennast olukordadesse ja rollidesse, mis eeldavad sult võimu ja domineerimist.

Õpi võtma vastutust erinevate asjade ja valdkondade üle oma elus.

Avasta ja arenda enda juhtpositsioonil, liidriks olemise võimeid.

Loe ajaloolisi ja reaalseid sündmusi kajastavaid raamatuid, väljapaistvate inimeste elulugusid, mitte väljamõeldud romantilist ilukirjandust.

Harjuta oma eluga ise toimetulekut.

Õpi mehelikke oskusi (kuidas autot parandada, haamrit ja puuri kasutada, katki läinud asju parandada).

Tegele meditatsiooni ja enese avastamisega parema emotsionaalse tasakaalu saavutamiseks.

Õpi olema ratsionaalsem, kuidas ratsionaalsed inimesed lähenevad probleemidele, võtavad vastu otsuseid ja lahendavad keerulisi olukordi.
Peamine küsimus, mida pead endalt küsima on; “Milline on praegune tasakaal mees ja nais energiate vahel minu elus ja mida tuleb mul endas rohkem arendada?”

Mõnes naises võib olla näiteks rohkem Animus (mees) energiat kui nais energiat. Sellisel juhul tuleb tal luua uuesti ühendus oma sisemise Anima (nais) energiaga, mis on tal alateadvuses varjatud ja alla surutud. Sama kehtib ka meeste kohta. Tasakaalustatud enda saavutamine sõltub alati ka kontekstist, milles me hetkel oleme ja muutub erinevate inimestega.